Wydział Organizacji i Zarządzania / Faculty of Organization and Management / W8

Stały URI zbioruhttp://hdl.handle.net/11652/8

Przeglądaj

Wyniki wyszukiwania

Teraz wyświetlane 1 - 10 z 17
  • Pozycja
    Klasyfikacja ABC/XYZ w zarządzaniu gospodarką materiałową w przedsiębiorstwie produkcyjnym
    (Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2019) Kaczorowska, Zuzanna; Staniec, Iwona; Szczygieł, Nina
    Celem artykułu jest przedstawienie wad i zalet metody ABC/XYZ wykorzystywanej w procesie zarządzania zapasami. W artykule, na podstawie otrzymanych danych, została przeprowadzona analiza ABC, XYZ oraz stworzona macierz ABC/XYZ i Kraljica. Celem przedstawionej analizy jest usprawnienie pracy działu zajmującego się wytwarzaniem oraz magazynowaniem asortymentu poprzez określenie strategii zakupu dla poszczególnych grup. W wyniku klasyfikacji otrzymano podział towarów na grupy asortymentowe wraz ze wskazaniem strategii uzupełniania niedoborów.
  • Pozycja
    Prognozowanie popytu na nowo wprowadzany produkt
    (Lodz University of Technology Press, 2019) Idczak, Maja; Staniec, Iwona
    W pracy przedstawiono możliwość wykorzystania metody analogii historycznych do przeprowadzenia prognozy popytu dla nowo wprowadzanego na rynek produktu. Metodę zastosowano w praktycznym przypadku analizowanego przedsiębiorstwa X. Opisano, jak sobie poradzono z wadami i zaletami tej metody.
  • Pozycja
    Analiza rynku meblarskiego
    (Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2019) Kaczorowska, Zuzanna; Staniec, Iwona; Szczygieł, Nina
    Analiza rynku umożliwia weryfikację potencjału tkwiącego w danym segmencie. Co więcej, pomaga zdobyć przewagę nad konkurencją oraz wzmocnić dotychczasową pozycję na rynku. Dzięki temu przedsiębiorstwo może właściwie ukierunkować swoje działania. Niniejszy artykuł został opracowany na podstawie danych GUS i zawiera analizę uwarunkowań branżowych dla przedsiębiorstw z branży meblarskiej. Analizie poddano m.in. wielkość eksportu, wielkość produkcji mebli w Polsce, przychód netto itd.
  • Pozycja
    Kształcenie menedżerów na uczelni technicznej
    (Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2010) Depta, Adam; Kierner, Grzegorz; Jarczyński, Jacek; Lachiewicz, Stefan; Matejun, Marek; Staniec, Iwona; Stanisławski, Robert; Staniec, Iwona; Marczak, Michał; Łobos, Krzysztof
    Praca przedstawia działania Kierownictwa i Pracowników Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej na rzecz jakości kształcenia przyszłych i obecnych menedżerów. Zwrócono w niej szczególną uwagę na ważne aspekty z punktu widzenia kształtowania programów studiów, doboru atrakcyjnych form kształcenia, jak i kierunków nauczania. Przedstawione w pracy badania jakości i satysfakcji nauczania odbywają się w oparciu o innowacyjne podejście uwzględniające analizę pożądanej i realnie zdobywanej macierzy kompetencji. Pierwsze pięć rozdziałów pracy przedstawia metodologię i mnogość doświadczeń praktycznych leżących u podstaw jakości kształcenia. S4 one pewnego rodzaju przewodnikiem dla osób zajmujących się jakością kształcenia menedżerów na uczelniach wyższych. Kolejne trzy rozdziały to zwrócenie uwagi na przyszłość kształcenia menedżerów ze szczególnym naciskiem na ustawiczne kształcenie, zapotrzebowanie przedsiębiorców oraz na fakt promowania przedsiębiorczości akademickiej w postaci działalności typu spin-off i spin-out. Prezentowana pozycja jest wycinkowym przedstawieniem koniecznych zmian, jakie dokonują się na polskich uczelniach wyższych, aby w dobie zagrożenia niżem demograficznym wygrać konkurencję na rynku edukacyjnym.
  • Pozycja
  • Pozycja
    Matematyka w ekonomii
    (Wydawnictwo Politechnika Łódzka, 2005) Witkowska, Dorota; Staniec, Iwona; Szmit, Anna; Red. nauk. Wydz. : Lewandowski, Jerzy; Żółtowska, Elżbieta
    W skrypcie zawarto podstawową dla ekonomisty wiedzę z zakresu rachunku prawdopodobieństwa i rachunku macierzowego. Czyni to z niniejszego opracowania przystępne dla ekonomistów kompendium wiedzy z zastosowań tych działów matematyki w ekonomii. Skrypt niniejszy został przygotowany dla studentów wszystkich typów studiów realizowanych na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej jako materiał do wykładów, ćwiczeń i zajęć prowadzonych w laboratorium komputerowym w ramach przedmiotu matematyka w ekonomii i może zostać wykorzystany jako dodatkowy do przedmiotu matematyka. Został on zatem poświęcony szeroko rozumianym metodom matematycznym znajdującym zastosowanie w praktyce menedżerskiej. W doborze prezentacji materiału zawartego w niniejszym opracowamu kierowałyśmy się chęcią wprowadzenia Czytelnika w podstawy matematyki w ekonomii poprzez wskazanie użyteczności wybranych działów matematyki. Wydaje nam się, że tak ukierunkowany proces nauczania pozwala lepiej zrozumieć sens i trud opanowania matematyki, pokazuje znaczenie metod ilościowych we współczesnej ekonomii oraz przygotowuje do późniejszych wykładów ze statystyki matematycznej, statystyki ekonomicznej, ekonometrii, badań operacyjnych, prognozowania i symulacji. Wszystkie omawiane w skrypcie metody zostały bogato zilustrowane przykładami. Zawarto mnóstwo ilustracji i przykładów, aby uczynić omawiane zagadnienia bardziej przejrzystymi. Mają one również pomóc w utrwaleniu podstawowego materiału teoretycznego. Przykłady wprowadzono tak, aby pełniły funkcję pomostu łączącego ekonomistę i matematyka. Całość została uzupełniona spisem literatury, w którym starano się pokazać bogatą literaturę przedmiotu. Rozdział pierwszy w całości został poświęcony wiadomościom z rachunku prawdopodobieństwa. Rozdział drugi przedstawia zastosowania ekonomiczne rachunku macierzowego. Dziękujemy Recenzentowi prof. dr hab. Elżbiecie Żółtowskiej za wiele cennych uwag merytorycznych oraz wskazanie braków niniejszego opracowania. Mamy nadzieję, że spełni ono oczekiwania Czytelników i przyczyni się do popularyzacji wiedzy z zakresu, który obejmuje.
  • Pozycja
    Sposób na pieniądz.
    (Wojskowa Drukarnia w Łodzi, 2006) Bednarek, Artur; Boczkowska, Katarzyna; Chybalski, Filip; Dubla, Marcin; Dziubecki, Mariusz; Kobus, Iwona; Lefik, Marcin; Łukasik, Joanna; Marcinkiewicz, Edyta; Matuszewska, Aleksandra; Niziołek, Konrad; Rogalska, Katarzyna; Romek, Dorota; Staniec, Iwona; Stanisławski, Robert; Wielicka-Antczak, Małgorzata; Witkowska, Dorota; Zakrzewska-Bielawska, Agnieszka; Staniec, Iwona; Marczak, Michał
    [...] Celem całości opracowania jest przybliżenie Czytelnikowi: wybranych możliwości inwestycyjnych na rynku finansowym i poza nim, wybranych metod i technik wspomagających podejmowanie decyzji inwestycyjnych, czynników psychologicznych, ekonomicznych i finansowych ograniczających decyzje inwestycyjne. Przygotowując opracowanie doszliśmy do wniosku, że ze względu na konieczność klasyfikacji posiadanego materiału, przedstawimy go Państwu w czterech obszarach tematycznych. Pierwszy to prezentacja wad i zalet możliwości inwestycyjnych na polskim rynku finansowym. Drugi obszar to proponowane oraz analizowane metody i techniki inwestowania, jako narzędzia wspomagające decyzje inwestycyjne. Trzeci obszar to prezentacja: ograniczeń inwestycyjnych związanych z naszymi zachowaniami i odczuciami - czyli uwarunkowania decyzji inwestycyjnych oraz kryteriów dokonywania pewnych wyborów. Czwarty obszar to różne sposoby pozyskania kapitału między innymi poprzez przygotowywanie się do wykonywania poszukiwanych w przyszłości zawodów, nabywanie nietypowych umiejętności, prowadzenie atrakcyjnych działalności lub ograniczanie obecnych kosztów.
  • Pozycja
    Wpływ efektu stycznia na wig20
    (Wydawnictwa Politechniki Łódzkiej, 2017) Karaszkiewicz, Berenika; Staniec, Iwona
    Celem badania jest zweryfikowanie wpływu efektu stycznia na instrumenty notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Do przeprowadzenia badania obliczono średnie miesięczne stopy zwrotu spółek wchodzących w skład indeksu WIG20 za okres od stycznia 2007 do grudnia 2015 roku. Obliczenia przeprowadzono na podstawie dziennych notowań, wykorzystując zwykłą stopę zwrotu. Z przeprowadzonego badania wynika, że od roku 2007 efekt stycznia wystąpił na giełdzie jeden raz – w roku 2012. Wyniki mogą mieć praktycznie zastosowanie w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.
  • Pozycja
    Organization of educational space
    (Wydawnictwa Politechniki Łódzkiej, 2017) Staniec, Iwona; Michałowska-Dutkiewicz, Agnieszka
    The research confirmed the relationship between the location of the student in the classroom and their activity. In practical and theory don't exist one optimal way of arranging the class space. It depends on the number of people in the group, the type of a lesson, an approach of the student and teacher, a mood or even the time of the day. This paper presents advantages and disadvantages chosen setting and are given recommendations their use.