Wydawnictwa Uczelniane / TUL Press

Stały URI zbioruhttp://hdl.handle.net/11652/17

Przeglądaj

Wyniki wyszukiwania

Teraz wyświetlane 1 - 10 z 1088
  • Pozycja
    Wybrane zagadnienia statystyki i rachunku prawdopodobieństwa z przykładami w programie R
    (Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2020) Dems-Rudnicka, Katarzyna; Jóźwik, Izabela; Terepeta, Małgorzata; Kałuszka, Marek (Rec.)
    Znaczenie metod statystycznych w naukach przyrodniczych i technicznych systematycznie wzrasta. Znajomość podstawowych technik statystyki opisowej i matematycznej jest niezbędnym elementem wykształcenia absolwenta uczelni wyższej, nie tylko technicznej. Opracowanie zebranych danych i wyciągniecie wniosków z przeprowadzonych obliczeń jest integralna częścią wielu badań, publikacji naukowych, a także prac dyplomowych z obszaru niemal wszystkich dyscyplin badawczych. Niniejszy podręcznik został przygotowany z myślą o studentach, głównie uczelni technicznych, ale może być wykorzystywany przez wszystkie zainteresowane osoby do samodzielnego opracowywania danych doświadczalnych. W zwięzły sposób przedstawiono w nim podstawowe zagadnienia rachunku prawdopodobieństwa oraz statystyki opisowej i matematycznej.
  • Pozycja
    Nasze życie, doświadczenie, pasje...50 lat minęło..."Złoty dyplom" 1972-2022
    (Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2024) Mosiński, Franciszek. Red.; Ronke, Jerzy. Red.; Starzak, Stanisław
  • Pozycja
    Inspirations in Real Analysis: Book of Abstracts: Będlewo, 3–8.04.2022
    (Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2022) Fechner, Włodzimierz (Ed.); Terepeta, Małgorzata (Ed.)
  • Pozycja
    Efektywność działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw
    (Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2021) Martin, Marek; Kotowicz-Jawor, Joanna (Rec.); Domański, Czesław (Rec.)
    „Głównym celem naukowym sformułowanym w ramach niniejszej pracy jest identyfikacja i analiza czynników determinujących efektywność działalności badawczorozwojowej i innowacyjnej przedsiębiorstw w Polsce. Autor stawia sobie również za cel identyfikację i charakterystykę wpływu różnych nakładów na działalność badawczorozwojową, w tym wewnętrznej i zewnętrznej działalności B+R, na tle innych rodzajów nakładów na działalność innowacyjną oraz nakładów nieinnowacyjnych przedsiębiorstw w kraju na dynamikę rozwoju przedsiębiorstw.”
  • Pozycja
    Proces integracji po transakcjach przejęć przedsiębiorstw: aspekty organizacyjne i kadrowe
    (Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2021) Stankiewicz- Mróz, Anna; Olesiński, Zbigniew (Rec.); Rutka, Ryszard (Rec.)
    „W niniejszej rozprawie starano się określić – na podstawie danych empirycznych – model integracji potransakcyjnej, w oparciu o który realizowany jest proces scalania organizacji po akwizycji. Ważne było także ustalenie listy czynniki determinujących przebieg integracji poakwizycyjnej oraz określenie na ile istotny jest ich wpływ. W opracowaniu przyjęto procesowe podejście do kwestii integracji potransakcyjnej. Cele pracy realizowano poprzez analizę koncepcji i wyników badań polskich i zagranicznych autorów prezentowanych w literaturze problemu oraz badania własne.”
  • Pozycja
    Poradnik pisania pracy dyplomowej
    (Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2021) Krystek, Jacek; Dębiec, Katarzyna; Frankowski, Sebastian; Zakrzewski, Robert (Rec.)
    "Ostatnim etapem studiów wyższych jest przygotowanie pracy dyplomowej. Na uczelni technicznej polega ona głównie na wykonaniu określonej pracy doświadczalnej, interpretacji uzyskanych wyników badań i opisaniu poszukiwań literaturowych oraz przeprowadzonych badań. Jest podsumowaniem całego okresu studiów, wymaga bowiem od studenta wykazania się znajomością przedmiotu, opanowaniem literatury naukowej w zakresie opracowywanego tematu, umiejętnością korzystania ze źródeł literaturowych, właściwego powiązania problematyki teoretycznej z zagadnieniami praktyki oraz stosowania naukowych metod pracy. Wykonywanie pracy dyplomowej uważa się zwykle za naturalne zakończenie okresu studiów. Po co więc prowadzić rozważania nad metodologią pracy dyplomowej ? Czy student po kilkudziesięciu zaliczonych przedmiotach i zdanych egzaminach, kilku latach studiów, nie da sobie rady z jej napisaniem? Oczywiście, że da sobie radę. Niniejsze uwagi mają tylko pomóc w pokonywaniu nowych problemów pojawiających się przed dyplomantem, z którymi student nie miał jeszcze okazji się zetknąć. Żaden przecież przedmiot w toku studiów nie zajmuje tyle czasu jak laboratorium czy seminarium dyplomowe i żaden nie wymaga tyle wiedzy, samodzielności i inwencji twórczej. Przeprowadzone doświadczenia nie są bowiem, jak na większości pracowni studenckich, mechanicznym odtwarzaniem eksperymentu zgodnie ze ściśle opracowanym przepisem, ale są nowymi pracami badawczymi wykonywanymi po raz pierwszy lub odtwarzanymi w oparciu o skąpe informacje literaturowe. Dyplomant nie może również liczyć na pomoc kolegów, gdyż wykonywana praca jest w dużym stopniu samodzielna. Praca dyplomowa, o czym się często zapomina, ma jeszcze jedno ważne zadanie. Jest nim nauka przygotowująca dyplomanta do pracy z dłuższymi dokumentami."
  • Pozycja
    Wizerunek w marketingu przedsiębiorstw
    (Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2021) Wilk, Iwona; Kalińska-Kula, Magdalena (Rec.); Grzegorczyk, Wojciech (Rec.)
    „Kreowanie pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa nabiera coraz większego znaczenia w miarę wzrostu konkurencyjności rynków. Coraz mniejsze różnice pomiędzy cechami ofert przedsiębiorstw sprawiają, że klienci, podejmując decyzje zakupowe, kierują się również aktualnym wizerunkiem tych przedsiębiorstw. Wizerunek staje się zatem istotnym narzędziem kreowania przewagi konkurencyjnej. Wizerunek przedsiębiorstwa jest efektem postrzegania przedsiębiorstwa przez wszystkich jego interesariuszy, jednak najważniejszym adresatem działań wizerunkowych jest klient, który kształtuje swój wizerunek przedsiębiorstwa na podstawie jego aktywności marketingowej realizowanej w obszarze podejmowanych działań. Celem niniejszej monografii jest przedstawienie problematyki kreowania wizerunku przedsiębiorstwa przez pryzmat jego aktywności marketingowej na rynku z uwzględnieniem zarówno relacyjnego, jak i proekologicznego aspektu tych działań.”
  • Pozycja
    Doktryny zjednoczeniowe ojców Europy – wielkie nazwiska wielkie marki. Znaczenie doktryn zjednoczeniowych dla kształtowania wieloszczeblowego zarządzania strukturą ponadnarodową
    (Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2019) Greta, Marianna; Kowalski, Jarosław; Tomczak-Woźniak, Ewa; Otto, Jacek (Rec.); Lewandowski, Krzysztof (Rec.)
    "„Aby drogę mierzyć przyszłą, trzeba pomnieć, skąd się wyszło” – tymi słowami Cyprian Kamil Norwid chciał uświadomić nam wielkie znaczenie przeszłości, którą traktować należy jako drogowskaz do budowania dobrej i bezpiecznej przyszłości. Zgodnie z tym mottem, by zrozumieć integrację europejską, jej cele, sens istnienia, a także konieczność jej kontynuacji i pogłębiania, należy powrócić do źródeł Wspólnot Europejskich. Tymi źródłami zaś są doktryny Ojców Europy oraz pozostałych „konstruktorów” i realizatorów europejskiego procesu integracji, ludzi, których wyobraźnia intelektualna wykraczała ponad wąskie widzenie interesów narodowych. Mimo upływu lat i przeobrażeń gospodarczo-politycznych w Europie, dorobek integracyjny ojców zintegrowanej Europy nie stracił na wartości. Ich przekonania i idee, składające się na doktryny integracyjne, są ponadczasowe i stanowią swoisty „spadek” europejskich społeczeństw po Ojcach Europy. I tak, jak każdy dobry ojciec, również twórcy Wspólnot Europejskich nie chcieliby byśmy ten „spadek” roztrwonili. Dlatego też, aby cieszyć się sukcesami integracji i wspólnie zwalczać jej problemy, należy pielęgnować pamięć o głównym przesłaniu Ojców Europy, a mianowicie o konieczności utrzymania pokoju, bezpieczeństwa i stabilizacji w Europie. W tym celu przygotowaliśmy poniższą monografię poświęconą Ojcom Europy, aczkolwiek towarzyszą jej też inne wątki ściśle związane z doktrynami integracyjnymi autorów europejskiego zjednoczenia."
  • Pozycja
    Turbiny parowe
    (Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2020) Kryłłowicz, Władysław; Badyda, Krzysztof (Rec.); Hanausek, Paweł (Rec.)
    "Niniejszy skrypt jest przeznaczony zasadniczo dla studentów Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej, kierunek energetyka. Skrajne ograniczenie ilości godzin wykładowych (aż piętnaście!) w ramach przedmiotu turbiny cieplne (a więc obejmującego również i turbiny gazowe) powoduje u słuchaczy wyraźne trudności z uporządkowaniem wiedzy. Pochodzące z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku skrypty profesora Władysława Gundlacha – trzytomowa seria Maszyny przepływowe – są obecnie trudno dostępne. Dydaktyka turbin parowych w Politechnice Łódzkiej opiera się zatem na podręczniku Ryszarda Chodkiewicza Ćwiczenia projektowe z turbin cieplnych oraz na monografii Gundlacha Podstawy maszyn przepływowych i ich systemów energetycznych, obejmującej teorią wszystkie maszyny przepływowe i w związku z tym nieco zbyt trudnej dla debiutantów. Skromny objętościowo skrypt, który oddaję do rąk Czytelników, ma pełnić rolę swoistego „przewodnika” po skomplikowanych zagadnieniach techniki turbin parowych. Publikacja obejmuje bowiem nie tylko tematykę dotyczącą wyłącznie przepływów, ale i zagadnienia konstrukcyjne oraz eksploatacyjne. Wychodzi naprzeciw akademickim zobowiązaniom każdego studenta, który w trosce o jakość swoich kompetencji inżynierskich zobligowany jest do uzupełniania, pogłębiania i aktualizacji wiedzy. Służyć temu mogą także ważne publikacje z zakresu turbin parowych, takie jak na przykład: opracowanie profesora Edmunda Tuliszki Turbiny cieplne. Zagadnienia termodynamiczne i przepływowe, praca autorstwa Stefana Perycza – Turbiny parowe i gazowe czy też skrypt profesora Tadeusza Chmielniaka z Politechniki Śląskiej, zatytułowany Turbiny cieplne."
  • Pozycja
    Mechanika budowli: układy statycznie niewyznaczalne: metoda przemieszczeń
    (Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2021) Domagalski, Łukasz; Jędrysiak, Jarosław; Kubacka, Ewelina; Marczak, Jakub; Tomczyk, Barbara (Rec.); Lefik, Marek (Rec.)
    "Niniejsze opracowanie stanowi kontynuację podstawowego kursu mechaniki budowli, którego pierwsza część została przedstawiona przez autorów w podręczniku „Notatki do ćwiczeń z mechaniki budowli. Układy statycznie wyznaczalne i metoda sił”. W książce omówiono zastosowanie metody przemieszczeń do rozwiązywania niewyznaczalnych płaskich układów prętowych, przy czym podstawy teoretyczne rozpatrywanych przykładów zostały ograniczone do niezbędnego minimum. Podobnie jak w pierwszym tomie, autorzy zdecydowali się przedstawić metodę przemieszczeń w mechanice budowli w ujęciu klasycznym, jedynie z pewnym drobnym zasygnalizowaniem możliwości stosunkowo łatwego zaadoptowania tej metody w wersji tzw. komputerowej."