Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska / Faculty of Civil Engineering, Architecture and Environmental Engineering / W6

Stały URI zbioruhttp://hdl.handle.net/11652/6

Przeglądaj

Wyniki wyszukiwania

Teraz wyświetlane 1 - 5 z 5
  • Pozycja
    Zarys dziejów geodezji w Łodzi
    (Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2008) Czochański, Marian; Kośka, Tadeusz; Kowalski, Grzegorz; Red. nauk. Wydziału: Urban, Tadeusz; Liszewski, Stanisław; Adamczewski, Zdzisław
    Praca zawiera szczegółowy przegląd i analizę dokonań geodezyjnokartograficznych na obszarze Łodzi w wyróżnionych czterech okresach: • do roku 1918, okres od małego miasteczka rolniczego stanowiącego punkt na drobnoskalowej mapie topograficznej do wielkoskalowej mapy sytuacyjnej pokrywającej cały obszar powstającego miasta przemysłowego, • lata 1918-1945, okres systematycznych działań „od ogółu do szczegółu", kształtowania zrębów geodezji miejskiej i budowy zasobu geodezyjnokartograficznego wielkoprzemysłowego miasta, • lata 1945-1989, okres od inwentaryzacji stanu zasobu geodezyjnokartograficznego po II wojnie światowej do utworzenia bazy danych o mieście, • lata 1989-2008, okres ogromnych zmian jakościowych w geodezji, przejścia od „geodezji analogowej" do budowy systemu informacji o terenie dla jednego z największych miast w kraju. Przez udokumentowanie historyczne etapów tych działań, praca jest również przyczynkiem do badań rozwoju i organizacji przestrzeni miejskiej.
  • Pozycja
    Dokumenty kartograficzne z początków Aleksandrowa Łódzkiego
    (Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2010) Kowalski, Grzegorz; Kowalski, Rafał
    W opracowaniu scharakteryzowano zasób informacji zawarty w dwóch dokumentach kartograficznych z początków XIX wieku a dotyczących założenia miasta Aleksandrowa Łódzkiego.
  • Pozycja
    Plany i rejestry regulacyjne pierwszych osad fabrycznych miasta Łodzi
    (Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2010) Czochański, Marian; Kowalski, Grzegorz
    W pracy omówiono dokumentację geodezyjno-kartograficzną sporządzoną dla pierwszych osad Łodzi wczesnoprzemysłowej, ze szczególnym uwzględnieniem rejestrów pomiarowo-regulacyjnych stanowiących integralną część planów regulacyjnych F. de Viebiga z 1823 roku oraz Jana Leśniewskiego z 1827 roku.
  • Pozycja
    Próba rekonstrukcji procesu projektowania i wytyczenia osady sukienniczej Nowe Miasto w Łodzi
    (Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2010) Kowalski, Grzegorz; Kowalski, Rafał
    W opracowaniu na podstawie analizy dokumentów źródłowych, przeprowadzono rekonstrukcję procesu projektowania i wytyczenia osady sukienniczej Nowe Miasto w Łodzi w 1821 roku.
  • Pozycja
    Elementy rozplanowania industrialnego na planach regulacyjnych osad rękodzielniczych Nowe Miasto i Łódka
    (Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2009) Czochański, Marian; Kowalski, Grzegorz
    W pracy zwrócono uwagę na celowe elementy rozplanowania industrialnego znajdujące się na planach regulacyjnych osad rękodzielniczych Nowe Miasto i Łódka, trzonu przyszłej Łodzi przemysłowej. Uwypuklono znaczenie wcześniej sporządzonych map sytuacyjnych, stanowiących materiał źródłowy dla opracowania tych planów regulacyjnych.