Biblioteka

Stały URI zbioruhttp://hdl.handle.net/11652/14

Przeglądaj

Wyniki wyszukiwania

Teraz wyświetlane 1 - 6 z 6
  • Pozycja
    Drapieżna nauka.
    (Politechnika Łódzka, 2017) Szczepaniak, Jolanta
    Od lat słyszymy takie nazwy jak „drapieżni wydawcy” (predatory publishers), „drapieżne czasopisma” (predatory journals) i „drapieżne konferencje” (predatory conferences) – i niestety są to określenia coraz bardziej nasilających się zjawisk w świecie nauki. Autorzy tych pseudonaukowych tworów żerują głównie na doktorantach i młodych naukowcach, obiecując szybkie publikacje w czasopismach o wysokim wskaźniku Impact Factor. Po co? Podobnie jak w innych formach cyberprzestępczości, przede wszystkim w celu wyłudzenia pieniędzy.
  • Pozycja
    Autorzy kontra czasopisma.
    (Politechnika Łódzka, 2017) Szczepaniak, Jolanta
    Dla autorów istotne jest, by ich publikacje były dostępne dla jak największej liczby osób. Jednak prawa majątkowe do tekstu posiada wydawca – i to od jego polityki zależy, czy, po jakim czasie i na jakich warunkach autor może swoje teksty udostępniać w otwartych repozytoriach lub na własnej stronie internetowej.
  • Pozycja
    Autorze, zidentyfikuj się w sieci.
    (Politechnika Łódzka, 2017) Szczepaniak, Jolanta
    Publish or perish – te słowa zna każdy naukowiec. Przetrwanie w akademickim świecie zależy od wpływu, jaki wywołują publikacje danego autora i gdzie są publikowane. A z publikowaniem wiążą się cytowania – aby było ich jak najwięcej wskazane jest, by publikujący sam aktywnie zabiegał o rozpowszechnianie swoich publikacji i wyników badań, dbał o jak najszersze kontakty z badaczami w kraju i za granicą – czyli dbał o swój naukowy PR. Mogą się do tego przyczynić identyfikatory naukowców.
  • Pozycja
    Zakupy i zamówienia czytelników.
    (Politechnika Łódzka, 2016) Szczepaniak, Jolanta
    Studenci i pracownicy naszej uczelni mogą w prosty sposób wpływać na kształt i zawartość bibliotecznych kolekcji. Biblioteka PŁ jest otwarta na sugestie dotyczące uzupełnienia zbiorów tradycyjnych i elektronicznych, a stosowne informacje można dostarczać na różne sposoby: osobiście, mailowo, telefonicznie oraz poprzez formularz online i funkcje serwisów internetowych.
  • Pozycja
    Akademickie aplikacje.
    (Politechnika Łódzka, 2016) Szczepaniak, Jolanta
    Smartfony i tablety są popularnymi narzędzi am i nie tylko do komunikacji, rozrywki, robienia zdjęć czy mobilnego internetu. Dzięki dodatkowo instalowanym aplikacjom mogą też ułatwić dostęp do tekstów naukowych - zwłaszcza, gdy mogą być powiązane z płatnymi usługami oferowanymi przez Bibliotekę.
  • Pozycja
    Webinarium jako forma internetowej edukacji.
    (Politechnika Łódzka, 2016) Szczepaniak, Jolanta
    Postęp technologiczny wpłyną na każdy rodzaj działalności człowieka - także na sposób, w jaki zdobywa się wiedzę. Kilka lat temu drogę w nauczaniu torował e-learning, powodując liczne dyskusje na temat przyszłości edukacji. Dziś metody nauczania na odległość nie budzą takich kontrowersji i stanowią cenioną i popularną formę nabywania wiedzy i zwiększania kwalifikacji. Jedną ze szczególnych form e-learningu są webinaria - interaktywne wykłady lub szkolenia, uznawane za tanią, prostą i skuteczną formę edukacji.