Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska / Faculty of Process and Environmental Engineering / W9

Stały URI zbioruhttp://hdl.handle.net/11652/9

Przeglądaj

Wyniki wyszukiwania

Teraz wyświetlane 1 - 5 z 5
  • Pozycja
    Inżynieria chemiczna i procesowa w Polsce
    (Polska Akademia Nauk, 2007) Strumiłło, Czesław
    [...] Wynikiem dwuletniej pracy jest tekst składający się z 17 rozdziałów. Powstały zróżnicowane relacje z działalności poszczególnych ośrodków dyscypliny, opisy różnych karier naukowych autorów czy też atmosfery współpracy w zespołach badawczych. Sądzę, że dzięki temu całe opracowanie nabrało pewnego kolorytu, charakteryzującego zarówno różne warsztaty pracy naukowej, jak i osobowości autorów. W rozdziale pierwszym są przedstawione warunki powstania i rozwoju inżynierii chemicznej w świecie i w Polsce, z krótkim omówieniem znaczenia i roli dyscypliny oraz jej naukowych i dydaktycznych perspektyw w XXI wieku. W każdym następnym rozdziale Czytelnik znajdzie informacje o powstaniu i rozwoju inżynierii chemicznej i procesowej w danym ośrodku, jego strukturę, skład kadrowy, tematykę badawczą, wykaz osiągnięć naukowych i wybranych publikacji, zdjęcia, stan obecny jednostki i kierunki planowanych badań. Każdy rozdział jest uzupełniony streszczeniem w języku angielskim. Tak oto oddajemy do rąk Czytelników opracowanie, które pozwoli naszej społeczności inżynierii chemicznej oraz osobom zainteresowanym, zapoznać się z powstaniem i rozwojem dyscypliny w kraju.[...]
  • Pozycja
    Rola inżynierii chemicznej i procesowej w agrotechnice.
    (Wydawnictwo Politechnika Łódzka, 2017) Błaszczyk, Marcin; Zakrzewska, Maria
    Inżynieria chemiczna i procesowa to dziedzina, która odgrywa niebagatelną rolę w rolnictwie. Nawozy sztuczne, chemiczne środki ochrony roślin, solaryzacja czy termizacja gleby, to tylko kilka z wielu osiągnięć, jakich w tym obszarze udało się dokonać, właśnie dzięki inżynierii chemicznej. Każdy z tych sukcesów, w mniejszym czy większym stopniu, bezpośrednio przekładał się na wzrost w produkcji żywności lub usprawnienia jej hodowli. Często słyszymy o dziedzinach nauki, które wpłynęły na dalsze losy w produkcji roślinnej. Niejednokrotnie, inżynieria chemiczna i procesowa była marginalizowana w tych zestawieniach. Niniejszy artykuł ma za zadanie przybliżyć wszystkim, jak duży wpływ na rozwój rolnictwa ma wyżej wymieniona dyscyplina naukowa.
  • Pozycja
    Bezpieczeństwo pracy podczas procesu odlewania metoda odśrodkową.
    (Wydawnictwo Politechnika Łódzka, 2017) Pluta, Sebastian
    Odlewanie w formach wirujących, zwane też odśrodkowym, polega na kształtowaniu odlewów z metali, tworzyw sztucznych oraz ceramiki z wykorzystaniem siły odśrodkowej. Technologia ta była stosowana już w starożytności o czym świadczyć mogą znaleziska z III w. n.e., jednak dopiero koniec XIX w. przyniósł jej rozwój oraz zapewnił miejsce wśród podstawowych technik odlewania. Na przestrzeni lat pracowano nad poprawieniem kultury pracy maszyn odlewniczych oraz zapewnieniem bezpieczeństwa osobom je obsługującym. W niniejszej pracy zostaną opisane zagrożenia związane z obsługą maszyn przeznaczonych do odlewania metodą odśrodkową oraz środki zapobiegawcze stosowane przez konstruktorów oraz osoby zajmujące się wykonywaniem odlewów.
  • Pozycja
    Bezpieczeństwo w nanotechnologii.
    (Wydawnictwo Politechnika Łódzka, 2017) Strąk, Szymon
    Świat nanocząstek na dobre rozbudził fantazje ludzi w wielu gałęziach nauki i przemysłu. Potencjał wykorzystywania niezwykłych i nieosiągalnych przedtem właściwości nanomateriałów jest olbrzymi, a proces włączania ich do produkcji rozkwita z roku na rok. Mimo zachwytu społeczeństwa nad kolejnymi naukowymi doniesieniami, nanoskala przynosi też negatywne efekty, którym należałoby przeciwdziałać. Można wskazać kilka zagrożeń, takich jak toksyczność czy ryzyko wybuchu. Największe obawy budzi jednak fakt, iż cała ta technologiczna rewolucja zdaje się być zupełnie poza kontrolą prawną z powodu braku kompleksowych norm , a używane substancje i materiały nie są wystarczająco przebadane pod kątem wpływu ich oddziaływania na zdrowie i życie człowieka. Zatem same specyficzne procesy nanotechnologiczne nie są jedynym celem uwagi służb bezpieczeństwa. Poniższy artykuł traktuje o nowej i bardzo prężnie rozwijającej się dziedzinie nauki i gałęzi przemysłu jaką jest nanotechnologia oraz przedstawiono nadzieje i obawy z nią związane. Treść zawiera również opis sytuacji prawnej oraz wizję bhp i działań zapobiegawczych w użytkowaniu takowych technologii.
  • Pozycja
    VII Seminarium Studenckie. Bezpieczeństwo w inżynierii procesowej
    (Wydawnictwo Politechnika Łódzka, 2017) Politechnika Łódzka. Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska.; Lodz University of Technology. Faculty of Process and Environmental Engineering.