Zeszyty Naukowe Politechniki Łódzkiej. Włókiennictwo

Stały URI zbioruhttp://hdl.handle.net/11652/3630

Czasopismo Zeszyty Naukowe Politechniki Łódzkiej. Włókiennictwo jest wydawane w formie papierowej przez Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej. Redaktorem serii jest prof. dr hab. inż. Krzysztof Kowalski. Zeszyty ukazują się od 1954 roku, nieregularnie, najczęściej raz do roku lub co dwa lata. Czasopismo nie jest punktowane.



The Zeszyty Naukowe Politechniki Łódzkiej. Włókiennictwo journal is published in printed version in Polish by the Lodz University of Technology Press. The editor of the series is prof. dr hab. Eng. Krzysztof Kowalski. This journal have been published since 1954 - not regularly, usually once a year or every two years. The journal does not have points for publishing.



Strona wydawcy : https://wydawnictwo.p.lodz.pl

Strona czasopisma : https://eczasopisma.p.lodz.pl/TEX

DOI : 10.34658/tex



Przeglądaj

Wyniki wyszukiwania

Teraz wyświetlane 1 - 1 z 1
  • Pozycja
    Włókna celulozowe o właściwościach luminescencyjnych
    (Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2017) Erdman, Aleksandra; Kulpiński, Piotr; Jakucewicz, Stefan; Wawro, Dariusz
    Głównym celem przedstawionej rozprawy doktorskiej było otrzymanie włókien celulozowych modyfikowanych organicznymi i nieorganicznymi związkami luminescencyjnymi do zastosowania w dokumentach i tekstyliach. Podstawowym celem badań było zbadanie wpływu rodzaju, stężenia i rozproszenia modyfikatorów w matrycy polimerowej włókna na jego mechaniczne i luminescencyjne właściwości, jak również na kolor emisji otrzymanych włókien. Włókna otrzymywane były z użyciem sucho-mokrej metody formowania z roztworów celulozy, otrzymanych poprzez bezpośrednie rozpuszczenie celulozy w N-tlenku-N-metylomorfoliny (NMMO). Modyfikatory luminescencyjne dodawane były podczas procesu przygotowania płynów przędzalniczych. Zbadano właściwości otrzymanych luminescencyjnych włókien. Widma wzbudzenia i emisji zostały wykonane na spektrofotometrze fluorescencyjnym. Charakterystyki rozmiaru cząstek modyfikatora i ich rozproszenia w matrycy włókien zostały przestudiowane z użyciem transmisyjnej mikroskopii elektronowej (TEM). Wyznaczono również właściwości mechaniczne modyfikowanych włókien, jak również zbadano wpływ testów starzeniowych na właściwości luminescencyjne i mechaniczne włókien. Biorąc pod uwagę potencjalne zastosowanie otrzymanych włókien, przygotowano w warunkach laboratoryjnych próbki papieru zawierającego włókna luminescencyjne. Zbadano właściwości zmodyfikowanego papieru oraz wykonano analizę jego mikrostruktury z wykorzystaniem skaningowej mikroskopii elektronowej (SEM). W wyniku przeprowadzonych prac otrzymano włókna ze specjalnymi luminescencyjnymi właściwościami, gdzie związek luminescencyjny zamknięty jest w matrycy polimerowej włókien. Otrzymane włókna charakteryzują się dobrymi właściwościami mechanicznymi i luminescencyjnymi, z różnymi kolorami emisji. Testy starzeniowe wykazały, iż szacunkowa trwałość włókien wynosi nie mniej niż 10 lat oraz ich właściwości luminescencyjne zostają zachowane. Analiza SEM struktury papieru zawierającego luminescencyjne włókna pokazała, iż włókna są trwale wbudowane w jego strukturę i nie mają negatywnego wpływu na właściwości papieru. Dodatek włókien do papieru zapewnia możliwości zastosowania, takie jak: zabezpieczenia dokumentów i tekstyliów oraz znacznik kontroli anizotropii w procesie produkcji papieru.