Laboratorium komputerowych systemów pomiarowych

Ładowanie...
Miniatura

Data

2004

Tytuł czasopisma

ISSN czasopisma

Tytuł tomu

Wydawca

Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej
Lodz University of Technology. Press

Abstrakt

Dla studentów Wydziału Elektrotechniki i Elektroniki w Laboratorium Komputerowych Systemów Pomiarowych Zakładu Metrologii Elektrycznej i Elektrotechniki Samochodowej prowadzone są ćwiczenia laboratoryjne, na których studenci mogą się zapoznać z problematyką pomiarów z zastosowaniem współczesnych systemów pomiarowych. W systemach pomiarowych, oprócz zagadnień dotyczących pomiarów poszczególnych wielkości, pojawiają się problemy z przesianiem wielu danych często na większe odległości również w czasie rzeczywistym, a następnie na przetworzeniu tych danych i określeniu błędów w całym torze pomiarowym. Jednocześnie wspólczesne systemy pomiarowe umożliwiają zautomatyzowanie pomiarów, a także są częścią większych systemów obejmujących pomiary i sterowanie. Tematyka przedstawionych ćwiczeń obejmuje zastosowanie zintegrowanych środowisk programowania LabVIEW i TestPoint w systemach pomiarowych. W laboratorium położono nacisk na wykorzystanie sieci komputerowych do komunikacji w systemach rozproszonych. Wynika to z powszechności m.in. protokółu TCP oraz dostępności sieci Internetu i stosunkowo niskiej ceny kart sieciowych. Skrypt zawiera opisy do dziesięciu ćwiczeń, z których siedem dotyczy środowiska LabVIEW, a trzy środowiska TestPoint. Ćwiczenia pierwsze i ósme zawierają podstawowy opis tych środowisk potrzebny do samodzielnego napisania programu. Kolejne ćwiczenia (ćw . 3, ćw.9) pozwalają na zapoznanie się z akwizycją danych z kart pomiarowych. W następnych ćwiczeniach studenci dokonują analizy statystycznej wyników pomiarów, oceny błędów pomiarów (ćw. 4, ćw.10). Podstawowe mechanizmy programowe stosowane w środowiskach Lab VIEW i TestPoint do komunikacji sieciowej zostały zaprezentowane w ćwiczeniach 2 i 5. Ze względu na znaczną popularność interfejsów szeregowych, takich jak RS232 czy równoległych jak IEC-625 (GPIB) w komputerowych urządzeniach pomiarowych tym zagadnieniom poświęcono ćwiczenia 6,7 i I O. Przy czym połączono tutaj problematykę komunikacji sieciowej z obsługą lokalnych portów i sterowania urządzeniami poprzez wybrane interfejsy. Do komunikacji lokalnej poprzez interfejsy wybrano oscyloskop cyfrowy (GPIB) oraz sterownik mikroprocesorowy (RS232). Po zakończeniu zajęć w laboratorium studenci powinni posiadać umiejętność wykorzystania programowania do samodzielnego opracowania aplikacji w celu zapewnienia komunikacji w systemie (pobierania i wysyłania danych), przetwarzania tych danych i odpowiedniego przedstawienia wyników.

Opis

Skrypt dla szkół wyższych

Słowa kluczowe

przyrządy pomiarowe - podręczniki laboratoryjne, program LabView, measuring instruments - laboratory manuals, LabView program

Cytowanie

Gołębiowski J., Graczyk A., Prohuń T., Laboratorium komputerowych systemów pomiarowych., Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, Łódź 2004, ISBN 83-7283-101-7.