Show simple item record

dc.contributor.authorStrąk, Szymon
dc.date.accessioned2017-12-15T11:28:45Z
dc.date.available2017-12-15T11:28:45Z
dc.date.issued2017
dc.identifier.citationStrąk Sz., Bezpieczeństwo w nanotechnologii. W: VII Seminarium Studenckie. Bezpieczeństwo w inżynierii procesowej, Politechnika Łódzka - Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska, Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, Łódź 2017, s. 58-73, ISBN 978-83-7283-891-9.
dc.identifier.isbn978-83-7283-891-9
dc.identifier.urihttp://hdl.handle.net/11652/1749
dc.description.abstractŚwiat nanocząstek na dobre rozbudził fantazje ludzi w wielu gałęziach nauki i przemysłu. Potencjał wykorzystywania niezwykłych i nieosiągalnych przedtem właściwości nanomateriałów jest olbrzymi, a proces włączania ich do produkcji rozkwita z roku na rok. Mimo zachwytu społeczeństwa nad kolejnymi naukowymi doniesieniami, nanoskala przynosi też negatywne efekty, którym należałoby przeciwdziałać. Można wskazać kilka zagrożeń, takich jak toksyczność czy ryzyko wybuchu. Największe obawy budzi jednak fakt, iż cała ta technologiczna rewolucja zdaje się być zupełnie poza kontrolą prawną z powodu braku kompleksowych norm , a używane substancje i materiały nie są wystarczająco przebadane pod kątem wpływu ich oddziaływania na zdrowie i życie człowieka. Zatem same specyficzne procesy nanotechnologiczne nie są jedynym celem uwagi służb bezpieczeństwa. Poniższy artykuł traktuje o nowej i bardzo prężnie rozwijającej się dziedzinie nauki i gałęzi przemysłu jaką jest nanotechnologia oraz przedstawiono nadzieje i obawy z nią związane. Treść zawiera również opis sytuacji prawnej oraz wizję bhp i działań zapobiegawczych w użytkowaniu takowych technologii.pl_PL
dc.language.isoplpl_PL
dc.publisherWydawnictwo Politechnika Łódzkapl_PL
dc.publisherLodz University of Technology. Pressen_EN
dc.relation.ispartofPolitechnika Łódzka - Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska., VII Seminarium Studenckie. Bezpieczeństwo w inżynierii procesowej., Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, Łódź 2017, ISBN 978-83-7283-891-9.
dc.subjectnanotechnologiapl_PL
dc.subjectinżynieria procesowapl_PL
dc.subjectbezpieczeńswto pracypl_PL
dc.subjectnanotechnolgyen_EN
dc.subjectprocess engineeringen_EN
dc.subjectwork safetyen_EN
dc.titleBezpieczeństwo w nanotechnologii.pl_PL
dc.typereferatpl_PL
dc.typepaperen_EN


Files in this item

Thumbnail

This item appears in the following Collection(s)

Show simple item record