2021

Stały URI dla kolekcji

Przeglądaj

Ostatnie zgłoszenia

Teraz wyświetlane 1 - 20 z 185
  • Pozycja
    "Porwane" czasopisma - pułapka na autorów
    (Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2021) Szczepaniak, Jolanta
    Popularną praktyką drapieżnych wydawców jest „porywanie” czasopism. Polega to na sklonowaniu strony internetowej tak, by do złudzenia przypominała witrynę wiarygodnego czasopisma.
  • Pozycja
    Drapieżne czasopisma w ministerialnym wykazie
    (Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2021) Szczepaniak, Jolanta
    Drapieżne czasopisma stanowią dla nauki coraz większy problem. Niestety, mimo podejmowanych działań ich liczba wciąż wzrasta. Co więcej, przeniknęły one do najważniejszych baz danych i można je znaleźć w ministerialnym wykazie czasopism naukowych.
  • Pozycja
    Kultura studencka w Chatce Żaka
    (Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2021) Góra, Monika
    Ogólnopolskie Forum Kultury Studenckiej to projekt, którego celem jest rozwój kultury studenckiej w Polsce i budowanie sprzyjających jej rozwiązań. Jego zwieńczeniem było trzydniowe spotkanie zorganizowane w Akademickim Centrum Kultury i Mediów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej Chatka Żaka w Lublinie. Żakowcy z Politechniki Łódzkiej mieli przyjemność wziąć w nim udział.
  • Pozycja
    Nagrody środowiska studenckiego
    (Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2021) Chojnacka, Ewa
    Uroczysta Gala Środowiska Studenckiego Forum Uczelni Technicznych odbyła się w Politechnice Poznańskiej z udziałem przedstawicieli samorządów studenckich z całej Polski.
  • Pozycja
    Wyjątkowa integracja
    (Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2021) Oleksyshyn, Hanna
    Po raz pierwszy od czasu wybuchu pandemii COVID-19 udało się zorganizować w Politechnice Łódzkiej stacjonarne przedsięwzięcie, które zintegrowało międzynarodową społeczność akademicką naszej uczelni.
  • Pozycja
    Podium w Japonii
    (Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2021) Chojnacka, Ewa
    Zespół Raptors stanął na podium World Robot Summit, zajmując trzecie miejsce. Pozostałe dwa miejsca zajęły drużyny z Kraju Kwitnącej Wiśni.
  • Pozycja
    Kolejny sukces Koła SKaNeR!
    (Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2021) Granosik, Grzegorz
    Reprezentacja Studenckiego Koła Naukowego Robotyki SKaNeR z Politechniki Łódzkiej, w składzie: Małgorzata Rogowska, Paweł Rogowski i Tomasz Smaż, wzięła udział w międzynarodowym konkursie Robotex International 2021 w Tallinie. Był to już drugi start drużyny w tych największych europejskich zawodach robotów.
  • Pozycja
    Nagroda za projekt term
    (Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2021) Chojnacka, Ewa
    Absolwentka architektury za projekt term na Kanale Mazurskim otrzymała główną nagrodę konkursu „Architektura Betonowa”.
  • Pozycja
    Warsztat PiCoDe
    (Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2021) Zimna, Katarzyna
    Czy przez dwa tygodnie, nie znający się wcześniej, międzynarodowy zespół projektantów z różnych dziedzin jest w stanie wykreować pomysły i zrealizować prototyp nowego produktu? Okazuje się że tak. W galerii Pop’n’art pokazano dwa nowe produkty, promujące przy okazji Łódź.
  • Pozycja
    Promieniowanie skamieniałości
    (Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2021) Długosz-Lisiecka, Magdalena
    Interdyscyplinarny zespół naukowców kierowany przez dr hab. Magdalenę Długosz-Lisiecką, prof. PŁ, specjalistkę chemii radiacyjnej i fizyczkę jądrową, odkrył nowe właściwości skamieniałości. W badaniach nad pionierskim odkryciem brał także udział paleobiolog dr Daniel Tyborowski z Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, w którym – podczas konferencji prasowej – naukowcy mówili o swoich badaniach. O przełomowych wynikach pisze ich autorka w materiale przygotowanym specjalnie dla Życia Uczelni.
  • Pozycja
    Urządzenie dla ortopedów
    (Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2021) Chojnacka, Ewa
    Politechnika Łódzka i Robotic Medical Solutions Sp. z o.o. podjęły współpracę nad opracowaniem nowego produktu – ortopedycznego miniaturowego ramienia pomiarowego do pomiarów śródoperacyjnych. Projekt otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej.
  • Pozycja
    Wykrywanie anomalii w klastrach obliczeniowych
    (Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2021) Chojnacka, Ewa
    Politechnika Łódzka we współpracy z informatyczną firmą LTC sp z o.o. podjęła się realizacji projektu związanego z cyberbezpieczeństwem. Celem jest ochrona danych, jakie są przetwarzane przez aplikacje działające w chmurze.
  • Pozycja
    A colorful MINIATURA
    (Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2021) Arenhart Soares, Franciela
    In mid of October, NCN has published the third list of eligible grants for MINIATURA 5. The project in the field of exact sciences and techniques, was qualified for funding together with three other projects for the Lodz University of Technology.
  • Pozycja
    Ziemniak - "drugi chleb" wart ochrony
    (Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2021) Kręgiel, Dorota
    Ziemniaki to najbardziej rozpowszechnione warzywa uprawiane na wielkohektarowych obszarach wiejskich i w ogrodach przydomowych. Nic dziwnego, że nazywany je „drugim chlebem”. Niestety, ich uprawy są bardzo podatne na choroby, wskutek których średnio traci się nawet 20 procent plonów. Z tym problemem mierzy się zespół naukowców z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności.
  • Pozycja
    20.edycja ISEF
    (Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2021) Szymański, Łukasz
    Tegoroczne sympozjum ISEF (International Symposium on Electromagnetic Fields) odbyło się w trybie zdalnym, gromadząc uczestników z 16 krajów. Jest to uznane w środowisku naukowym wydarzenie dotyczące pola elektromagnetycznego. Organizacja jubileuszowej edycji została przyznana Instytutowi Mechatroniki i Systemów Informatycznych PŁ. Patronat honorowy nad konferencją objął rektor prof. Krzysztof Jóźwik.
  • Pozycja
    W "Nature" o nowatorskim odkryciu fizyków z PŁ
    (Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2021) Trocha, Małgorzata
    Zespół naukowców z Instytutu Fizyki PŁ pracujący pod kierunkiem prof. Tomasza Czyszanowskiego opisał nowe zjawisko polegające na zwiększeniu mocy optycznej emitowanej przez lasery VCSEL w wyniku złamania ich symetrii cylindrycznej. W ostatnim wydaniu Nature Photonics dostrzeżono nowatorstwo i znaczenie aplikacyjne tego odkrycia, poświęcając mu artykuł z serii News & Views: „Asymmetry brings power boost”.
  • Pozycja
    Truskawki lepiej liofilozowane
    (Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2021) Wawrzyniak, Paweł
    Politechnika Łódzka jest partnerem w projekcie wdrożeniowym „Opracowanie innowacyjnej technologii liofilizacji truskawek w trybie ciągłym, z kontrolą i optymalizacją on-line parametrów jakościowych produktu, opartą na algorytmach sztucznej inteligencji oraz pomiarach spektralnych”. Pracami prowadzonymi w naszej uczelni kieruje dr hab. inż. Paweł Wawrzyniak z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska, który pisze o zaplanowanych w projekcie efektach.
  • Pozycja
    Mówimy PA kosztom energii elektrycznej
    (Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2021) Wojciechowski, Adam
    Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej PŁ wraz firmą IDANET oraz Instytutem Nauki i Techniki STIPENDIUM uzyskał z NCBR ponad 2,2 miliona złotych na finansowanie projektu inteligentnego systemu, który pomoże zaoszczędzić energię elektryczną i zadba o komfort środowiska pracy. W projektowaniu wykorzystana będzie sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe.
  • Pozycja
    Using bioprinting
    (Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2021) Bociąga, Dorota
    3D bioprinting greatly supports medicine and research. In this regard, great progress is being made in laboratories around the world. Research in this field is also conducted in carried out at the Laboratory of 3D Bioprinting and Biomaterials Research at the Institute of Materials Science and Engineering (Faculty of Mechanical Engineering at Lodz University of Technology).
  • Pozycja
    Doceniono najlepszych
    (Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2021) Chojnacka, Ewa
    W budynku Alchemium, z udziałem władz uczelni i władz miasta, uroczyście wręczono stypendia Prezydenta Miasta Łodzi oraz programu Młodzi w Łodzi.